Online időpontfoglalás
Kullancscsípés veszélyei II.

Kullancscsípés veszélyei II.

Kutyák Lyme betegsége A Lyme-kór mint önálló betegség 1975 óta ismert. A betgség kórokozói a Borrelia burgdorferi genocsoportba tartozó spirocheta baktériumok.

A kórokozó vektorai kullancsok, a kutyák (ill. egyéb állatok és az ember) fertőződése a vektor nyálának közvetítésével jön létre. A kórokozók rendszerint a behatolás helyén, a bőr alatti kötőszövetben szaporodnak és innen jutnak el, rendszerint a kötőszövetbeni vándorlás útján a szervezet egyéb részeire.

JELLEMZŐ TÜNETEK:

-a fertőzött állatok 95%-a tünetmentes

-ízületgyulladás (ált. először a kullancscsípés helyéhez legközelebb eső, később egyéb ízületekben is)

-láz

-étvágytalanság

-Lyme-nephropathia

-neuroborreliosis?

GYÓGYKEZELÉS

A megfertőződött állatokat általánosságban minimum 4 hétig szükséges kezelni antibiotikummal. A baktériumok teljesen nem minden esetben eliminálhatók, bár számuk jelentősen csökken a kezelés hatására. Ha a kezelés után maradnak életképes baktériumok későbbiekben fellépő immunszuppresszió (pl. glükokortikoid kezelés) hatására a betegség kiújulása várható.

VÉDEKEZÉS VAKCINÁVAL

A vakcinák hatásmechanizmusa azon alapszik, hogy a kullancs középbelében tartózkodó baktériumokhoz ellenanyagok kapcsolódnak, mintegy bénítják a kórokozókat és nem engedik átjutni a kutya szervezetébe. Amikor a kullancs vért szív az oltott kutyából, az eb keringésében jelen lévő ellenanyagok még a vérszívó szervezetében mozgásképtelenné teszik a kórokozót, amely így nem tud eljutni a kullancs nyálmirigyébe és nyelőcsövébe, ahonnan a kutya szervezetébe kerülhetne. Ebből következően a keringő ellenanyagok szintjét folyamatosan magasan kell tartani és az éves ismétlő oltásokról nem szabad megfeledkezni.



Vissza