Online időpontfoglalás
Macskák alsó húgyúti megbetegedései

Macskák alsó húgyúti megbetegedései

A macskák alsó húgyutainak, azaz a húgyhólyagnak és a húgycsőnek a megbetegedései viszonylag gyakoriak. A rendellenességek közül a leggyakoribb a macskák steril vagy nem steril eredetű húgykövessége.

A háziállatokban, főleg a macskákban a vizelet nagyon koncentrált. A vizelet legfontosabb feladata, hogy eltávolítsa a szervezetből a véráramban felhalmozódott felesleges illetve toxikus anyagokat (karbamid, húgysav, kreatinin, nátrium, oxalát). A víz és az ásványi anyagok kiválasztásával fontos szerepet játszik a szervezet belső egyensúlyának fenntartásában is. A vizelet a vesékben az ún. nefronokban keletkezik, majd a húgyvezetékeken át a húgyhólyagba jut, ahol tárolódik. A vizelési inger jelentkezésekor a vizelet a húgycsövön át távozik a külvilág felé.

Szemben az emberrel a kandúrok pénisze csontot is tartalmaz. Húgykövesség esetén a húgykövek elakadása a húgycső ezen szakaszán a legvalószínűbb.

A HÚGYKÖVESSÉG ESETLEGES FENNÁLLÁSÁRA FIGYELMEZTETŐ JELEK KEDVENCÜNKNÉL:

gyakrabban vizel, de kisebb mennyiséget, vagy csak cseppeket

gyakran nyalogatja a nemiszervek környékét

vizeletürítés közben erőlködik, fájdalmasan nyávog

a vizelet rózsaszínes, utalva a vér jelenlétére

étvágya csökken

viselkedése megváltozik

MI A HÚGYKŐ?

A húgykövek a húgyhólyagban jelen lévő kristályok összetapadt halmaza, melyek összeállt kövek, vagy „csak” homok formájában okozhatnak tüneteket. Ezek a kristályok akkor jelennek meg a vizeletben, ha az telített ásványi anyagokkal, ionokkal. Ennek oka lehet az állat rendellenes anyagcseréje, vagy az, hogy az etetett táp miatt a vizelet kedvező körülményeket teremt azok képződéséhez.

Többféle húgykőtípus létezik. Megkülönböztethetünk:

struvit kövek: gyakori, foszfát, ammónium, és magnézium ionokból keletkezik.

Kálcium-oxalátkövek: a struvittal együtt az egyik leggyakoribb kőtípus

Ammónium-urátkövek: viszonylag ritka

Cisztin kövek: ritkák

Általánosságban a következő tényezők játszanak szerepet a húgykövek kialakulásában:

a vizelet savassága (pH): Kutyákban és macskákban a vizelet normálisan savas. Egyes tápok lúgossá változtathatják a vizelet kémhatását, elősegítve ezzel a lúgos vizeletben képződő struvit kövek kialakulását.

Az ásványi anyagok koncentrációja a vizeletben: a kristályok (melyekből a húgykövek keletkezhetnek) különböző molekulákból képződnek, melyeknek vizeletben lévő koncentrációját a táplálék közvetlenül befolyásolja. Például a táp alacsony magnézium tartalma segít megelőzni a struvit kövek kialakulását. Ha az állat kevesebbet iszik, akkor a vizelete koncentráltabbá válik és a benne lévő ionok könnyebben képeznek kristályokat.

fertőzéses húgyhólyaggyulladás: a normál vizelet steril. Fertőzés esetén a baktériumok hatására növekszik a vizelet pH-ja és így könnyebben alakulhatnak ki struvit kövek.

Mindig figyelembe kell venni az egyedi eltéréseket is, így például a burmai vagy a perzsa fajták hajlamosabbak a húgykövességre.

Macskákban a húgykövesség kialakulásának a kockázata nagyobb a lakásban tartott. Elhízott és az ivartalanított állatoknál.

A húgykő típusának az azonosítása fontos, mivel a kezelés a kő összetételétől függ.

GYÓGYSZERES KEZELÉS:

Antibiotikumok a lehetséges húgyhólyag fertőzés kivédésére, gyulladáscsökkentők a húgyutak gyulladásának csökkentésére, illetve a vizelet pH-jának módosítására szolgáló szerek

KEZELÉS TÁPPAL:

Néhány kőtípus, mint például a struvit, feloldható speciális táp etetésével (pl. Royal Canin Urinary S/O). Az ilyen tápok általában kellően magas nátrium tartalmúak, ami megnövekedett vízfelvételt okoz és így hígul a képződő vizelet, csökkentik a vizeletben megjelenő ásványi anyagok koncentrációját, és savanyítják a vizeletet.

Az ammónium-urát és a cisztin kövek szintén feloldhatóak. Ehhez olyan táp kell, ami lúgossá teszi a vizeletet (pl. Royal Canin Renal).

MEGELŐZÉS:

-Miközben néhány állatnál életében egyszer alakulnak csak ki húgykövek, másoknál visszatérhet, akár többször is.

-Célszerű a napi tápmennyiséget több kisebb részletben kedvencünknek adni, így elkerülhető a vizelet kémhatásának ingadozása.

-Biztosítson mindig friss, tiszta ivóvizet állatának, mivel a gyógytápok fogyasztása során kedvence többet fog inni és többet is fog vizelni, ami kedvező hatással van a húgyutak egészségére.

Mindezek szem előtt tartásával biztosak lehetünk abban, hogy minden tőlünk telhetőt megtettünk házi kedvencünk egészségének megőrzése, védelme érdekében.



Vissza